Baw się matematyką - zajęcia 2

W świecie wielościanów


Za nami drugie zajęcia zorganizowane w ramach projektu „Baw się matematyką” dofinansowanego w V edycji Konkursu Grantowego "mPotęga".

Zaczęliśmy od rozmowy o figurach przestrzennych, zarówno tych, o których mówi się na lekcjach matematyki: prostopadłościanach, graniastosłupach, ostrosłupach i bryłach obrotowych, jak i tych pasjonujących ludzi od tysięcy lat: bryłach platońskich czy archimedesowych. Poznaliśmy nową ciekawą bryłę odkrytą przez Polaka: k-dron.

Obserwowaliśmy bryły w naszym otoczeniu, w budowlach, przedmiotach codziennego użytku, naczyniach, kryształach, rzeźbach i makietach. Wspominaliśmy Targi Minerałów w Lubaniu i wycieczki do Parków Miniatur.

Dowiedzieliśmy się, że siatka matematykowi nie kojarzy się wyłącznie z zakupami i obiecaliśmy sobie, że zostaniemy dekonstruktorami – będziemy rozklejać lub rozkładać zużyte opakowania, żeby obserwować, jak były zaprojektowane.

Potem daliśmy popis kreatywności – budowaliśmy wielościany, pełne i krawędziowce, składaliśmy siatki i układaliśmy wzory z k-dronów.


zajęcia prowadziły Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WYSTAWA w centrum miasta Tret - zapraszamy

W Trecie jest już wystawa dokumentująca nasze zajęcia z projektów "Frapująca matematyka" oraz "Baw się matematyką" do...